У попередньому пості Протидія булінгу ми проаналізували причини підліткової агресії, які виділяють фахівці з названої проблеми.
Таким чином, ми побачили, що відповіді не лежать на поверхні та потребують дослідження «коріння», тобто ціннісної системи дітей (та дорослих, які їх виховують).
Почнемо з маленького експерименту.
Наберіть в одну миску чисту воду, а в іншу додайте ще й піну. Занурьте в кожну миску звичайну кухонну губку. Тепер дістаньте губку з миски з піною та притисніть її.
- Чому з губки витікла піна?
Тому що ми її притиснули!
Але тепер давайте натиснемо на губку, занурену у чисту воду.
- Чому з губки побігла вода?
Адже ми чинили тиск на обидві губки, але виливалося з кожної те, чим вона була наповнена.
Так влаштовані і ми з вами, і наші діти. Коли обставини притискають нас певним чином — виявляється те, що в нас усередині.
Цей внутрішній устрій людини прекрасно пояснює уривок з Євангелія:
Адже немає доброго дерева, яке родило б поганий плід, ані поганого дерева, яке родило би добрий плід. Добра людина з доброго скарбу [свого] серця виносить добро, а погана – зі злого [скарбу свого серця] виносить зло, бо чим переповнене серце, те промовляють уста! (Євангеліє віл Луки 6:43-45)
Від чого залежить, добре дерево чи погане?
«Чим переповнене серце, те промовляють уста!»
ТЕПЕР ДО ПРАКТИКИ! Складемо план заходів щодо протидії булінгу (у тому числі кібербулінгу).
Який же план протидії булінгу ми можемо розробити, враховуючи, що причина агресивної поведінки коріниться в серці, тобто внутрішньому ціннісному світі дитини?
Треба дістатися цінностей! Відомий дитячий консультант Т.Тріпп пропонує для цього наступні питання:
Спробуйте під час бесіди з дитиною послідовно поставити ці питання.
Але спершу раджу вам застосувати їх до себе! Адже, як говорить англійське прислів’я:
Не виховуйте дітей, виховуйте себе. Діти все одно будуть схожі на вас.
Ви (як педагог або батько чи мати) можете взяти будь-яку складну ситуацію (з дитиною, з чоловіком або дружиною, на роботі) і проаналізувати її за наведеною вище методикою «питань до серця».
Як це робити?
Поділюся прикладом зі свого життя.
Я повертаюся ввечері з роботи. Звичайно, я втомлена і голодна, але в моїх планах є приділити увагу дітям та позайматися з ними деякими корисними речами (в першу чергу перевірити уроки, а потім погратися 🙂 ).
Коли я захожу додому, то бачу страшений безлад у дитячій кімнаті! Згодом з’ясовується, що старший син ще й отримав погану оцінку!
Мене починає проривати… ((( І якщо на шляху до кухні встане ще одна прикра дрібниця, то вечір для моєї родини може бути зіпсований через мою «негативну поведінку».
Застосовуючи до себе наведену вище методику, я можу побачити, що мої дії та слова були націлені на отримання «мого ідеального вечора»: бути хорошою мамою, допомогти дітям стати успішними (щоб згодом і мені було добре), отримати від цього процесу задоволення…
Звичайно, можна виправдовувати себе, кажучи, що ми хочемо доброго майбутнього для своїх дітей. Але якщо ми будемо чесні з собою, то побачимо, що часто ми просто керуємося прагненням реалізувати свої життєві плани, в яких діти теж посідають певне місце. Ми прагнемо комфорту, самореалізації.
Тобто мотиви наші (коріння) часто егоїстичні. І через це ми буваємо і роздратовані, і авторитарні, і не даємо доброго прикладу дітям, навіть коли нібито хочемо їм допомогти.
Проте давайте подивимося ще на одну біблійну цитату:
Тобто мотивом мого повеління дитині може бути мій комфорт, моя гордість, моя самореалізація. А може бути – любов до дитини. І це обов’язково проявиться зовні, у плодах мого дерева.
Тому перша половина роботи з антибулінгу спрямована на нас, батьків та педагогів. На те, щоб спершу хоча б побачити свої мотиви, від яких залежить ефективність нашої роботи з дітьми.
Тепер переходимо до другої половини:
План профілактики булінгу та кібербулінгу серед дітей:
- Застосовуйте «питання до серця» дитини. Якщо ви спробуєте застосувати їх до себе, то побачите, що навіть для дорослого – це неабияка задача. Але треба у довірчій розмові з дитиною йти до аналізу її мотивації, ставлячи такі питання:
-Для чого ти це зробив/сказав?
-Якого ти очікував результату?
-Якби він/вона вчинили інакше, твоя поведінка була б такою ж чи іншою?
-Були ще якісь варіанти дій?
Зазвичай вони відповідають: «не знаю» або «просто».
Треба допомагати дитині, надаючи їй варіанти відповідей. Спробуйте поставити себе на її місце, згадати себе у її/його віці.
Наприклад, у мене була така розмова з молодшим сином:
Розповідав мені, як погано себе поводив старший брат: і уроки погано вчив, і обзивався і таке інше. А я так слухаю, слухаю, а потім спитала:
- А для чого ти мені це розказуєш?
- Ну просто щоб ти знала…
- А якщо я буду знати, то тобі якось буде краще?
І от він так і сяк, і прийшли до того, що він хоче, щоб я його похвалила, а брата посварила. І це був той самий момент, коли я вчила його любити ближнього як самого себе, не ставити себе вище, не прагнути бути кращим в своїх очах, а вчитися поважати іншу людину, як рівну собі, думати про її почуття.
2. Наводьте приклади про вплив ЗМІ. ТРЕБА ПАМ`ЯТАТИ: Одна картинка сильніша за 1000 слів, 1 відео сильніше за 1000 картинок! Тобто, готуючись до розмови з дитиною або до уроку, необхідно підібрати достатньо візуального матеріалу.
Зазвичай діти не сприймають серйозно ідею, що фільми чинять на них вплив. Вони кажуть: «Та я просто дивлюся, щоб розважитися, і нічого не беру з того». Правда ж?
Так от треба наводити практичні докази. Наприклад:
Після виходу мультфільму «Історія іграшок» продаж іграшок Mr. PotatoHead збільшилася на 800%!!! Це приклад явища, відомого як Product Placement. Загугліть цей термін з дітьми та обговоріть під час виховної години.
Ще один класичний приклад з нашого ще дитинства: фільм «Рискованный бизнес». Продаж окулярів Ray-Ban’s Wayfarers, які носив головний герой, збільшився на 400%. Цікаво, що у фільмі докладено багато зусиль, щоб зробити привабливим вільний секс. І який це спричинило вплив?
Також дослідіть разом з дітьми запит «небезпека комп’ютерних ігор». І почитайте разом. Проти фактів важко щось казати.
3. Використовуйте в процесі виховання youtube, музику, фільми, якими цікавляться діти.
Поиск общей почвы… У нас есть нечто общее даже с теми исполнителями, которые… являются воплощением того, от чего мы хотим оградить наших детей… Признаём мы это или нет, но современные музыканты и продюсеры озвучивают боль, которую испытывают наши дети. Разница в том, что мы по-разному интерпретируем негативный опыт бытия…
Цитати з книги «Возраст возможностей» ( Пол Дэвид Тршпп ):
Чи можете ви зараз відповісти на питання:
- Яку музику та ігри люблять ваші діти?
«Помогите подростку понять, что именно притягивает его:
•Личность исполнителя
•Содержание песни
•Музыка
•Видеоэффекты
•Или дело в том, что эта песня нравится его друзьям»
Практичні приклади:
Зоряні війни — Ти не можеш здобути справжню перемогу гнівом та брутальною силою. Для справжньої перемоги та порятунку треба зрікатися свого блага заради близьких.
Месники – діти дуже люблять супергероїв. Допоможіть їм перейти від героїчних вчинків у казці до реального житття. Тоні Старк віддав своє життя заради спасіння людей. Поясніть дітям, що необов’язково фізично вмирати. Що можна вмерти для своєї гордині у конфлікті, десь зректися свого інтересу бути крутішим, а подумати про тих, хто поруч.
Також дуже раджу до перегляду та читання з дітьми:
Хроніки Нарнії
Подивитися 3 фільми, а потім прочитати всі 7 частин книги!
Граф Монте-Крісто
У мене нещодавно старший син був наказаний, я на тиждень забрала телефон ( 🙂 🙂 🙂 ) Так він від нічого робити прочитав цей роман. Було про що з дитиною поговорити! Там же ж йдеться про булінг 100 рівня! І можна спитати: до чого призводить помста, а що справді може здолати зло?
Біографії (Вільям Вілберфорс) . Вчить бути небайдужим до знущань над тими, хто поруч.
«Найди свет в темноте ночи» — біблійні істини у цікавому стилі викладання.
Полианна. Класика, яку, напевно, не треба коментувати.
На жаль, небагато зараз фільмів, які вчать доброму, але допомагайте дітям аналізувати.
І будемо пям’ятати, щоб будь-яка зовнішня поведінка завжди є виразом мотиву серця: власного егоїзму чи любові до ближнього.
І немає нічого, що чинить більший вплив на дитину, ніж родинне оточення.
Статистика від американського університету Берклі свідчить, що переважна кількість кримінальних злочинів здійснюється підлітками з розбитих сімей.
У 2014р. місто Джексонвіль (Флорида) лідирувало за кількістю розлучень. Після християнської просімейної кампанії на протязі 4х років за даними центру IFS кількість розлучень скоротилася на 30%!!! Звичайно це було вагомим внеском у боротьбу з підлітковим булінгом!
Disclaimer 🙂 :
Повторю ще раз початок моєї першої статті про план заходів щодо протидії булінгу: цей матеріал не має на меті ознайомлення із законодавчою базою чи іншими формальними елементами НУШ, а спрямований на допомогу дорослим, які прагнуть розуміти і підтримувати своїх дітей.
Дякую за увагу та нагадую, що на цьому сайті є ще багато корисних матеріалів з розвитку на виховання дітей.
Ваша авторка сайту Вікторія)
Оставьте комментарий